یک مکان با نور مناسب با کمی مهارت در نگهداری گیاهان، تمام چیزی است که شما برای نگهداری گیاهان زیبا و ایجاد یک محیط آرامش بخش و سرسبز در خانه یا محل کارتان به آن نیاز دارید.

یکی از شرایط نگهداری که هر گیاهی به آن نیاز دارد؛ نور مناسب است. گیاهان آپارتمانی همانطور که از اسمشان هم مشخص است، در شرایط آپارتمان به خوبی رشد می‌کنند و نیاز به نور کم یا غیر مستقیم دارند. 

گیاه یوکا، پوتوس، انواع گونه‌های سانسوریا و ... نام گیاه‌هایی است که برای رشدشان به نور غیر مستقیم نیاز دارند. حتی می‌توانیم در این لیست نام گیاه‌هایی را بیاوریم که مهم ترین شرایطی که برای رشد به آن نیاز دارند، همین نور غیر مستقیم است.

اگر نمی‌دانید منظور از نور غیر مستقیم چیست و چطور می‌توانیم به کمکش حال گیاهمان را خوب کنیم، در این مقاله جامع همراه ما باشید تا همه چیز را به شما توضیح دهیم.تفاوت بین نور مستقیم و نور غیر مستقیم چیست؟

یکی از موارد گیج کننده در مورد نور مناسب برای گیاهان، تفاوت بین نور مستقیم و نور غیر مستقیم است. بنابراین، بیایید نگاهی دقیق‌تر به معنای هر یک از این اصطلاحات بیندازیم.

نور مستقیم

 نور مستقیم خورشید مفهومی کاملاً ساده دارد و برای زمانی است که گیاه، نور مستقیم و بدون مانع دریافت می‌کند. خیلی از اشیاء در طول روز مانع تابش نور مستقیم خورشید می‌شوند؛ به شاخه‌های درخت، خانه‌ها یا هر چیزی که بالای گیاهتان قرار دارد فکر کنید. جالب اینجاست نور مستقیمی که از طریق پنجره به گیاه می‌رسد به طور قابل توجهی کمتر از نور مستقیم خورشید در بیرون خانه است.


نور غیرمستقیم

نور غیرمستقیم زمانی است که گیاه در محیطی پر نور قرار دارد اما اشعه خورشید مستقیماً به آن برخورد نمی‌کند. این منطقه هنوز روشن است، اما نور خورشید قبل از برخورد مستقیم با گیاه منعکس می‌شود یا سایر اجسام در محیط مانع از رسیدن نور مستقیم خورشید به گیاه می‌شود. مثلاً نوری که از پرده می‌تابد یا گیاهی که در ایوان سایه دار نشسته است در نور غیر مستقیم قرار دارد. 

از گیاهانی را که به نور غیرمستقیم نیاز دارند، در برابر پرتوهای شدید خورشید محافظت کنید و حتما آن‌ها را در فاصله چند سانتی متری از پنجره قرار بدید. آویزان کردن یک پرده شفاف پشت پنجره به شما این امکان را می‌دهد که نور بیشتری را فیلتر کنید. با این حال، دقت داشته باشید که همه گونه‌های گیاهی، حتی آنهایی که برچسب "گیاهان کم نور" را دارند، باید حداقل مقداری از نور خورشید را دریافت کنند.

 شما می‌توانید نور خورشید را با چراغ‌های داخلی مخصوص که برای تامین گرما و اشعه ماوراء بنفش طراحی شده‌اند تکمیل کنید. با این حال، هر زمان که ممکن است، اجازه دهید نور طبیعی خورشید به فضای خانه شما وارد شود تا گیاهتان مواد غذایی مورد نیازش را تامین کند.چه گیاهی به نور غیر مستقیم نیاز دارد؟

در اینجا نام تعدادی از گیاهان آپارتمانی و  گیاهان فضای بازی که در زیر نور غیر مستقیم بهترین عملکرد را دارند، برایتان آوردیم تا هم شما با این گونه گیاهان آشنا شوید و هم اگر نام گیاهتان در این لیست هست بدانید چه مقدار نور باید برای گیاهتان فراهم کنید. 

کالاته آ، نخل‌هایی مانند کنتیا، ساگو و نخل بامبو، پرنده بهشتی، اکثر سرخس‌ها، بنفشه آفریقایی، خیلی از گونه‌های فیکوس مثل فیکوس لاستیکی، ارکیده، شفلرا، مانسترا، انواع سانسوریا، پوتوس، فیلودندرون و ...جهت پنجره خانه خود را بشناسید!

در این بخش از مقاله می‌خوایم به سراغ جهت‌های جغرافیایی بریم و به شما آموزش بدیم از پنجره‌ای که رو به هر جعت جغرافی است، چطور نور غیر مستقیم دریافت کنید. پس بریم به سراغ جهت‌های جغرافیایی مختلف: 


پنجره رو به شمال 

خیلی از خانه‌ها یا اداره‌ها، به خصوص در زمستان نور کمی دارند. معمولا اتاق‌ها یا پنجره‌هایی که رو به شمال هستند این شرایط را دارند. اگر نمی‌توانید در اتاق خود بدون روشن کردن چراغ به راحتی روزنامه بخوانید، احتمالاً نور و روشنایی اتاق شما کم است. با این حال برای نگهداری گیاه مورد علاقتان نگارن نباشید چون گیاهان آپارتمانی می‌توانند در اتاق‌های کم نور هم با اضافه کردن نور مصنوعی مثل چراغ‌های رشد یا لامپ‌های فلورسنت به خوبی رشد کنند.


پنجره رو به غرب

پنجره‌های غربی حدودا در طول روز چهار تا شش ساعت نور شدید و روشن دارند، که این مقدار نور برای خیلی از گیاهان به خصوص در طول بعد از ظهر شدید است. اگر پنجره خانه‌تان رو به غرب است، در بعد از ظهرهای آفتابی، پنجره را با یک پرده سبک بپوشانید و گیاهی که  به نور غیر مستقیم احتیاج دارد را کنار آن بگذارید تا سرحال شود. 


پنجره رو به شرق

پنجره‌هایی با نوردهی شرقی، نور غیرمستقیم و روشن را در بیشتر ساعات روز و در طول سال فراهم می‌کنند. با این حال، بین اواخر بهار و اوایل پاییز، بهتره گیاهان را در فاصله چند سانتی متری از پنجره قرار بدیم یا با پوشاندن پنجره با یک پرده شفاف، یک مکان امن و مناسب برای نگهداری گیاهمان ایجاد کنیم.


پنجره رو به جنوب

پنجره‌هایی که رو به جنوب هستند، مستقیم‌ترین نور خورشید را دریافت می‌کنند. این میزان نور برای اکثر گیاهان داخلی بسیار روشن و گرم است، به استثنای برخی از کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها مانند گیاه یشم یا کالانکوئه. با این حال، برای اینکه گیاه نور غیر مستقیم از پنجره رو به جنوب دریافت کند باید نور آن را با یک پرده شفاف فیلتر کنیم.چگونه نور غیر مستقیم را اندازه گیری کنیم؟

علاوه بر دانستن تعریف، دانستن اینکه چگونه نور غیر مستقیم را تست و اندازه گیری کنیم، بسیار مفید است. در این بخش، ما یک روش برای تعیین اینکه آیا گیاه شما نور غیرمستقیم دریافت می‌کند یا نه؟ و شدت آن نور را به شما نشان می‌دهیم.


تکنیک سایه

 یک راه مفید برای تشخیص اینکه آیا گیاه شما در زیر نور مستقیم یا غیرمستقیم خورشید نشسته است، تکنیک سایه است. این تکنیک به شما این امکان را می‌دهد که نوع نور خورشید را بر اساس ظاهر سایه‌ای که از گیاه ایجاد می‌کند، اندازه گیری کنید.

یک سایه واضح بدون لبه‌های تار، نشان دهنده نور مستقیم است. این به این دلیل است که نور خورشید به طور مستقیم به گیاه برخورد می‌کند و به وضوح سایه کاملی ایجاد می‌کند.

اگر سایه‌ ضعیف یا با لبه‌های نامشخص و تار باشد، نور غیرمستقیم را نشان می‌دهد، چون خورشید به طور مستقیم به گیاه برخورد نمی‌کند و بنابراین سایه‌ای کاملاً مشخص هم ایجاد نمی‌شود.

سایه‌ای که به سختی قابل مشاهده است، نشان دهنده نور کم است. هنوز نور کافی برای اینکه یک سایه به وجود آید تامین نشده است.چگونه بفهمم گیاهم به اندازه کافی نور دریافت می‌کند؟

میزان نور مورد نیاز هر گیاه متفاوت است. گیاهانی مانند ساکولنت‌ها عموماً نیاز به نور بیشتری دارند، در حالی که گونه‌های سانسوریا می‌توانند در شرایط نامساعد به خوبی رشد کنند. اگر به جزئیات بیشتری نیاز دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا درباره میزان نور دریافتی گیاه و علائم که در صورت زیاد یا کم بودن برجای می‌گذارد، صحبت کنیم. 

تعیین سطح نور برای گیاهان

هر گیاهی در صورت دریافت نور زیاد یا ناکافی، علائم یکسانی را نشان نمی‌دهد. با این حال، بسیاری از گیاهان در مواجهه با نور زیاد یا خیلی کم علائم خاصی را نشان می‌دهند:


نور زیاد

سوختن برگ‌ها، یکی از علائم اصلی است که گیاه زمانی که نور زیاد دریافت می‌کند، از خودش نشان می‌دهد. این علائم شبیه لکه‌های قهوه‌ای و برگ‌های سوخته شده است. اگر گیاه شما این علائم را دارد و در حال سوختن است، فوراً آن را به مکانی با نور کمتر منتقل کنید.


نور ناکافی

 گیاهی که نور کافی دریافت نمی‌کند، اغلب در رشد مشکل دارد و با سرعت طبیعی رشد نمی‌کند. چون این گیاه انرژی مورد نیازش را از فتوسنتز نگرفته است. قرار دادن گیاه در مکانی با نور ناکافی باعث ضعیف و افتاده شدن گیاه می‌شود و آنطور که باید برگ یا گل تولید نمی‌کند. اگر گیاه شما این ظاهر غم انگیز را دارد، آن را به مکانی منتقل کنید که نور بیشتری دریافت کند. 


اگر مکانی چند ساعت در روز نور مستقیم دریافت می‌کند، اما عمدتاً در نور غیر مستقیم است، آیا این مکان برای گیاهی که به نور غیر مستقیم نیاز دارد، مناسب است؟

معمولاً پاسخ این سوال مثبت است. گیاهی که نیاز به نور غیرمستقیم دارد، معمولاً اگر چند ساعت نور مستقیم در روز دریافت کند، خوب است. به عنوان یک قاعده کلی، باید سعی کنید که گیاه را  کمتر از چهار ساعت در معرض آفتاب مستقیم نگه دارید. البته این بستگی به نوع گیاهی که از آن صحبت می‌کنیم هم دارد. شما باید خانه خود را متناسب با نوع گیاهی که می‌خواهید رشد دهید، تنظیم کنید. 


نتیجه گیری

در این مقاله، درباره یکی از متغیرهای دنیای گیاهان، یعنی نور غیر مستقیم صحبت کردیم. امیدواریم اطلاعاتی که در اختیارتون گذاشتیم براتان مفید باشد و از آنها بتوانید به خوبی برای نگهداری گیاه مورد علاقتان استفاده کنید.