اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که معمولا مراقبت از گیاهتان را فراموش می‌کنید و یا زمان کافی برای اینکار ندارید، این مقاله را از دست ندهید.

مراقبت از گیاهان ممکنه برای خیلی از افراد که مشغله زیادی دارند، زمان‌بر باشد و یا آن را فراموش کنند. اما تعدادی گیاه آپارتمانی هست که نه تنها به مراقبت خاصی نیاز ندارند بلکه در شرایط نامساعد و خشکی هم به خوبی رشد می‌کنند.

نگهداری این گونه گیاهان را به افرادی که تجربه زیادی در نگهداری گل و گیاه ندارند و یا اینکه زیاد به مسافرت می‌روند و مشغله زیادی دارند توصیه می‌کنیم. 

در این مقاله لیستی از گیاهان آپارتمانی که واقعا زیبا هستند و نسبت به شرایط محیطی و کم آبی مقاوم هستند را آوردیم تا شما بدون نگرانی بتوانید گیاهان زیبا و شادی بخش در خانه خود پرورش دهید. برویم که با این گیاهان آشنا شویم.آگلونما

گیاه اگلونما، بخاطر طرح‌ها و رنگ‌های زیبایی که روی برگ‌هایش دارد، یک گیاه زیبای آپارتمانی است. آگلونما فراتر از زیبایی یک گیاه سر سخت و مقاوم است. این گیاه همیشه سبز، حتی در طول زمستان هم به خوبی رشد می‌کند و تا زمانی که بیش از حد آبیاری نشود و خاک باتلاقی نداشته باشد زیبا و سر زنده به زندگی‌اش ادامه می‌دهد.

برگ‌های پهن آگلونما با طرح‌های زیبا در طیف رنگ‌هایی از سبز براق، نقره‌ای، قرمز و کرم بافته و طراحی شده است. همین طرح‌ها و رنگ‌های خاص است که گیاه آگلونما رو به یک گیاه دکوراتیو تبدیل کرده است. حتی کم تجربه ترین افراد در نگهداری گل و گیاه هم می‌تواند به لطف سرسختی که آگلونما دارد، از آن نگهداری کنند و از سرسبزی و شادابی آن لذت ببرند. زامیفولیا

زامیفولیا، در بین گیاهان آپارتمانی یک گوهر ناب است که عملا نابود نشدنی است. حتی پس از ماه‌ها غفلت و سهل انگاری در نگهداری زامیفولیا همچنان سبز و سالم به نظر می‌رسد. در واقع اگر گیاه زامیفولیا را به حال خودش رها کنید، عملکرد بهتری خواهد داشت.

این گیاه، برگ‌های گوشتی و روغنی شکلی دارد که ظاهر آن را به یک گیاه دوست داشتنی تبدیل کرده است، اما دلیل محبوبیت زامیفولیا در میان مردم جهان، ظاهر زیبایش نیست، بلکه اصلی‌ترین دلیل علاقه مردم نگهداری آسان و ساده این گیاه است.

برگ‌های ضخیم و لاستیکی زامیفولیا با ذخیره آب در خود، می‌توانند در شرایط کم نور هم رشد کنند و به آبیاری چندانی هم نیاز ندارند.سانسوریا

سانسوریا یکی از سازگارترین گیاهان آپارتمانی است. جذابیت و زیبایی سانسوریا به حدی است که هیچ طراح دکوراسیونی از آن غافل نمی‌شود. از انواع گونه‌های سانسوریا برای ایجاد دکوراسیون‌های شیک و مدرن و اضافه کردن جذابیت‌های معماری به هر مکانی استفاده می‌کنند.

سانسوریا به خوبی در شرایط نامساعد و چالش برانگیز مقاومت می‌کند. نور کم، خشکی و حمله حشرات با ساختار محکم این گیاه آپارتمانی قابل مقایسه نیستند و نمی‌توانند آن را از پا درآورند. برگ‌های تیغه مانند سانسوریا در طیف متنوعی از رنگ‌ها و الگوهای خاص وجود دارند. برگ‌های سانسوریا نه تنها بسیار زیبا هستند، بلکه از خاصیت تصفیه کنندگی هوا هم برخوردارند.

سانسوریا با حذف فرمالدئید، زایلن و تری کلرواتیلن موجود در هوا، هوای اطراف خود را پاک و تصفیه می‌کند. همین ویژگی باعث شده که خیلی از افراد برای تجربه یک خواب آرام و باکیفیت، از گونه‌های سانسوریا در اتاق خواب خود نگهداری کنند.فیکوس الاستیکا

گیاه فیکوس الاستیکا از گیاهان بسیار زیبا و مقاوم است که برگ‌های چرمی و پهنی دارد. این گیاه به صورت درختچه‌ای رشد می‌کند و می‌تواند به منزل یا دفترکار شما جلوه‌ای فوق العاده ببخشد. 

اگر کمی از نگهداری گیاهان، اطلاع داشته باشید به خوبی می‌دانید که فیکوس الاستیکا از آن دسته گیاهان آپارتمانی است که راحت ترین مراقبت‌ها را دارد. این گیاه در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که آن را به گیاهی عالی برای تزئین فضاهای داخلی تبدیل کرده است. 

فیکوس الاستیکا جزو گیاهان خانگی است که به نور معمولی نیاز دارد و بهتر است در طول روز مقداری نور غیر مستقیم به آن برسد. مهم ترین رمز موفقیت در نگهداری از گیاه فیکوس الاستیکا حفظ تعادل است. یعنی این که باید در میزان آب دادن، کود دادن، نوع خاک و رسیدن نور به گیاه نهایت اعتدال را رعایت کنید. برگ انجیری (مانسترا)

برگ انجیری یکی از گیاهان دکوراتیو با ظاهری متفاوت و خاص است که به دلیل فرم ظاهری برگ‌ها، در دنیای گیاهان آپارتمانی طرفداران زیادی دارد. این گیاه دارای برگ‌های پهن با بریدگی‌های منظم است که در گونه‌های مختلف، این شکاف‌ها طرح‌های متفاوتی به خود می‌گیرند.

یکی از انتخاب‌های مناسب برای افرادی که زیاد به مسافرت می‌روند یا وقت چندانی برای مراقبت و آبیاری گیاهان ندارند، گیاه برگ انجیری است. برگ انجیری در برابر کم آبی بسیار مقاوم است. این گیاه فقط باید هر دو هفته یکبار یا بیشتر آبیاری شوند.

 راز اینکه آیا گیاه برگ انجیری تشنه است و وقت آبیاری آن رسیده است یا نه چیست؟ یک سیخ چوبی بلند را داخل خاک گیاه فرو کنید، اگر خاک خیس باشد سیخ چوبی گلی می‌شود و این نشان دهنده این است که هنوز وقت آبیاری نرسیده است؛ حتی اگر بیشتر از دو هفته هم از زمان آبیاری گذشته باشد. اما زمانی که سیخ چوبی تمیز از خاک بیرون آید یعنی خاک خشک است و با خیال راحت می‌توانید گیاهتان را آبیاری کنید.